+38 (068) 123-63-43

+38 (073) 123-63-43

+38 (099) 123-63-43

+38 (068) 123-63-43

+38 (073) 123-63-43

+38 (099) 123-63-43

Як поводитися на похороні. Прикмети та поради

Впоратися з горем складно: емоційний стан нестабільний і коливається від нервового зриву до істерики. Настрій змінюється від апатії до стану афекту. Саме тому кілька рекомендацій як впоратися, що робити і як поводитися на похороні повинні допомогти кожному, хто зазнав непоправної втрати.

Як поводитися родичам на похороні

Процедури з організації та проведення похорону зазвичай лягають на родичів померлої людини. При уточненні всіх важливих процесів, узгодженні часу та особливостей проведення процедури – запрошуються всі родичі, близькі та знайомі на похорон. Зазвичай роблять це через телефонний дзвінок.

Що важливо для родичів на похороні? Підкреслити свою скорботу жалобним одягом, а також вибрати головні убори – капелюх або хустку для жінок. При зверненні до ритуального бюро, агенти вказують на черговість процедур, кажуть куди ставати і що робити. При самостійному проведенні похоронного процесу доводиться орієнтуватися на місці чи інтуїтивно.

Є окремі правила для родичів під час прощання: під час проведення церемонії необхідно стояти праворуч від труни. Найближчі – ліворуч. Саме родичі починають покладати квіти, а потім друзі, колеги та інші присутні на похороні. З собою краще мати чисті носовички та воду на випадок, якщо комусь стане погано.

Як поводитися на похороні

Прийшовши на похорон, можна орієнтуватися на присутніх людей або слухати священнослужителя чи розпорядника похорону. Вся процедура починається у залі прощання, у церкві чи крематорії. Навіть якщо ваше віросповідання інше – можна відійти вбік і почекати, поки проведуть необхідні процедури. У церкві завжди знайдеться людина, яка підкаже, що робити і як поводитися. Там же можна придбати речі та інші аксесуари, якщо вони знадобляться.

Якщо ви маєте можливість допомогти родичам померлої людини, краще попередити про це заздалегідь. Повідомте одразу, чим ви можете допомогти, як і яким чином. Що можна зробити? Допомогти з транспортуванням, сервіруванням столу для поминок, розподілом присутніх за поминальним столом. Якщо ви не впевнені в тому, що ви дійсно зможете допомогти, то краще не говоріть про це – не підводьте людей, які можуть надіятися на вас.

Деякі люди просто не можуть змусити себе бути присутніми на поминках або навіть на похованні. Їм може бути достатньо прощання із померлим у залі чи церкві. Тому ви можете зробити так само. Повідомляти усіх про це не обов'язково, проте, людину, яка займається організацією та проведенням похорону – обов'язково. Вона має знати про це.

Відвідування поминального обіду – це для тих, кого запросили. Якщо вас не запрошували – не радимо цього робити. Особливо якщо поминальний обід проводиться в кафе чи якомусь іншому закладі: у таких випадках кількість місць заброньована у точній відповідності до запрошених на поминки людей. Якщо ж на поминки ви запрошені – постарайтеся приготувати гарну промову про померлого. І пам'ятайте: говорити про померлих потрібно або добре, або зовсім нічого.

Як поводитися під час похорону на кладовищі?

На кладовищі можуть проводити кілька процедур: відспівування, прощання та поховання. Як прощатися з померлим, де стояти і коли підходити, ми вже розповіли, тепер розповімо, як поводитися під час відспівування: ви просто слухаєте Батюшку і при необхідності кажете «Амінь», ви самі зрозумієте, коли це потрібно буде робити, адже ваші сусіди теж будуть говорити це.

Перед похованням у землю з покійним прощаються всі, хто прийшов на кладовище. Зазвичай люди підходять до труни, кладуть квіти в руки або з обох боків від померлого і цілують його в лоба. Якщо ви не можете зробити цього через якісь свої принципи або страх, просто залиштеся осторонь. Після того, як з померлим всі попрощалися, труну опускають у землю і кожна людина по черзі кидає жменю землі на труну.

При проведенні похоронної процесії необхідно поводитися стримано, тактовно і говорити напівпошепки. Ніякого гумору, зокрема чорного, не повинно бути. Поводьтеся спокійно, природно та тактовно.

Як поводитися на поминальному обіді?

Поминки – обов'язковий етап прощання із померлим. Це його логічне завершення. Зазвичай у закладі є адміністратор, який допомагає всім розсістися і відповідає на питання, які цікавлять. Якщо адміністратора немає – робіть те саме, що й інші, і не соромтеся запитувати, якщо чогось не знаєте. За стіл запрошують традиційним «Просимо розділити наше горе» чи будь-якими іншими словами. Зазвичай першими сідають родичі, потім друзі, товариші, колеги та інші.

Поминальний обід готується для різної кількості людей, проте завжди на пару порцій більше, ніж розраховано. Це пов'язано з тим, що в деяких випадках на поминки можуть прийти не запрошені люди, які вважають померлого дуже близькою людиною. Багато закладів пропонують стандартне меню та можливість принеси з собою напої. Це можуть бути безалкогольні напої та алкоголь, хоча він не особливо вітається на поминальних обідах.

Проведення поминального обіду вдома передбачає врахування загальноприйнятих традицій. Келихи наповнюють алкоголем тричі. Першим про померлого говорить його найближчий родич. Скатертина для столу підбирається однотонна, а зі страв обов'язково повинні бути кутя, пиріжки, борщ.

Що в жодному разі не можна робити на похороні?

Існує ряд загальноприйнятих правил, яких багато хто намагається дотримуватися:

  • Не можна знімати покривала з дзеркал до того, як небіжчик упокоїться в могилі.
  • Не можна забирати з кладовища квіти, вінки.
  • Не рекомендується прибирати у будинку до винесення тіла з нього.
  • Не слід розпивати алкогольні напої на похороні.

Коли прийнято ховати людину?

Зазвичай людину прийнято ховати на третій день після смерті. За цей час усі далекі родичі встигають з'їхатись, а документи – оформитись. Цього часу цілком вистачає часу для узгодження процедури прощання та поховання. Але бувають винятки, які не залежать від бажання чи правил: може знадобитися час на приїзд близької людини здалеку, офіційна перевірка причини смерті додатковими способами, а також при смерті людини з нез'ясованої причини, і тому виникає потреба у додатковому вивченні обставин.

Траур: як поводитися і як довго його носити

Жалобний одяг зазвичай представлений у темних тонах. Це не обов'язково чорний колір, може бути темно-синій, сірий чи коричневий. Що стосується тривалості носіння жалоби – кожна людина сама вирішує, як довго це відбуватиметься. Слідкуйте за тим, що одягаєте на похорон. Неприйнятними будуть міні-спідниці, шорти чи спортивні костюми.

Чи потрібно щось дарувати на похорон рідним померлої людини?

Будь-який похоронний процес передбачає витрати. Тому якщо ви хочете чимось допомогти родичам, можете дати їм гроші: вони ніколи не бувають зайвими. Також на похорон можна принести квіти та їжу для поминального обіду. Якщо ви до кінця не впевнені, що ваші подарунки приймуть – уточніть, щоб не образити чи не принести щось непотрібне.

Діти на похороні

Багато хто цікавиться, чи можна брати дітей на кладовище. Ви знаєте свою дитину найкраще, тому якщо вона може витримати всю церемонію як у фізичному, так і в емоційному плані, можете взяти її на кладовище.

Фото на похороні

Фотографії на похороні – це моветон. Хоча останнім часом дехто практикує таке, щоб зберегти цей момент особисто для себе. Влаштовувати дружні фотозйомки, тому що ви не бачилися давно – не рекомендується.